Press "Enter" to skip to content

Java’da Array Kullanımı

admin 0

Merhaba, Java’da arraylere bir veri eklemek istediğimizde öncelikle arrayın tipini bilmemiz gerekir. String ise string, Integer ise integer eklememiz gerek aksi halde array hata verecektir.

Arraylere veri eklemenin birden fazla yolu var. Örnek olarak Arraylere eklemek istediğimiz veri ve index’i kendimiz belirleyip ekleyebiliriz yani 2.sıraya elma verisini ekle diyebiliriz.

Burda sırasını belirlediğimiz yer arrayın isminin yanındaki 1-2-3 sayısıdır biz buraya 10‘a kadar sayı yazabiliriz çünkü Arrayın kapasitesini 10 olarak belirtmiştik.

Sırasının yanında ise “Elma”,”Armut”,”Ananas” yazdığımız yer ise veri oluyor.

bu şekilde arraylere veri ekleyebiliriz.

Veri Listeleme

veri listeleme’de ise örnek olarak 2 şekilde yapacağım.

İlki index’i yani Array’daki sıradan birin yazıp listeleriz.

Bunu yazdığımızda tahmin’de ettiğiniz üzere sadece o sıradaki veriyi yazar Eğer biz tüm sıralardaki verileri yazdırmak istersek bunu for ile yapabiliriz.

burdaki durumda ise i yemek_listesindeki kapasite kadar sayıyor böylece kapasitemiz 10’ise 10’a kadar gidip tüm listemizdeki verileri ekrana yazdırmaya başlıyor.

 

En büyük veriyi bulma

Şimdi ise yemek_listemizi String veritipinde olduğu için alfabetik sıra olarak en büyük verisini bulacağız bunun için kullanmamız gereken bir metod var bu compareToIgnorCase ve compareTo ikisi arasındaki fark compareTo metodu büyük küçük harf uyumuna bakarken compareToIgnorCase bu ayrıma bakmaksızın işlemi gerçekleştiryor.

Bu alfabetik sıraya göre en büyük veriyi buldu bir de int olan array tipinde en büyük veriyi bulalım.

evet böylece arraylerde veri ekliyip, listeleyip, en büyük olan veriyi bulabiliyoruz. Takıldığınız bir yer olursa yorum olarak yazmayı unutmayınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir